
Telefon:
+48 505 213 502
E-mail:
irydolog@irydolog.eu
Jesteście zainteresowani wizytą?
Zapraszam do zakładki
>>> Gabinety <<<
Jesteście zainteresowanani
oczyszczaniem organizmu?
Zapraszam do zakładki
>>> Aktualności <<<
Homeopatyczne wsparcie w trakcie leczenia onkologicznego
Leczenie onkologiczne zazwyczaj obejmuje chemio lub hormonoterapię, radioterapię i zabieg chirurgicznego usunięcia nowotworu. Na każdym etapie leczenia można pomóc pacjentom lekami homeopatycznymi zminimalizować skutki uboczne tych niezbędnych terapii. Leki homeopatyczne najlepiej dobierać indywidualnie każdemu choremu, ale jest część bardzo uniwersalnych leków, które można przyjmować bez konsultacji z homeopatą. Leki homeopatyczne nie wchodzą w interakcje z żadnymi lekami chemicznymi ani ziołowymi, więc mogą być bez obaw dołączone do każdego rodzaju terapii.
ZABIEG OPERACYJNY
Każdy zabieg łączy się ze stresem i lękiem, dlatego rutynowo kilka dni przed operacją zalecam lek GELSEMIUM, który znacznie łagodzi lęk. W przypadku ataków paniki lepszy może się okazać ACONITUM zwłaszcza jeśli dodatkowo występują skoki ciśnienia i silny strach śmierci. Jeżeli dominuje lęk przed bólem i powikłaniami pooperacyjnymi, szczególnie u osób, które już wcześniej miały podobne doświadczenia to powinien pomóc lek OPIUM. W przypadku silnego lęku przed śmiercią, znieczuleniem, zakażeniem, ogólnym osłabieniem można jeszcze dodać ARSENICUM ALBUM.
Po zabiegu ważne jest, aby rany goiły się w miarę szybko, bez zrostów i bez zakażeń.
Zwykle po operacji zalecam ARNICA i STAPHISAGRIA przez 7 do 10 dni. OPIUM przez 3 do 4 dni, aby zniwelować skutki ogólnego znieczulenia i zapobiec niedrożności i paraliżowi jelit.
Dodatkowo
CHINA RUBRA przy znacznej utracie krwi i innych płynów ustrojowych, silne osłabienie i anemia.
PHOSPHORICUM ACIDUM osłabienie fizyczne i umysłowe, zmęczenie, stany depresyjne.
BELLIS PERENIS kiedy operacja dotyczyła piersi lub okolicy miednicy.
HYPERICUM i RANUNCULUS zapobiegają neuralgii międzyżebrowej po operacji klatki piersiowej.
LEDUM PALUSTRE stosujemy po znieczuleniu zewnątrzoponowym lub punkcji gruboigłowej.
CAUSTICUM, SILICEA, ACIDUM FLUORICUM i THIOSINAMINUM są nieocenione w późniejszym etapie pooperacyjnym, zapobiegają powstawaniu zrostów i kurczących się blizn.
BOVISTA GIGANTEA i RANA BUFO są pomocne w udrożnieniu naczyń limfatycznych i zapobiegają obrzękom limfatycznym, które pojawiają się po usunięciu węzłów chłonnych.
RADIOTERAPIA
W trakcie radioterapii rutynowo stosuję u pacjentów lek RADIUM BROMATUM, który znacznie zmniejsza niepożądane skutki miejscowe radioterapii, zapobiega zmęczeniu i chorobie popromiennej. Można dołączyć do tego leku jeszcze X-REY i FLUORICUM ACIDUM.
Bezpośrednio po naświetlaniu bierzemy APIS i BELLADONNA jeśli jest zaczerwienienie i obrzęk. Jeśli doszło do poparzenia skóry z palącym bólem i pęcherzami lub bez pomocny jest CANTHARIS, ARSENICUM ALBUM oraz ERECHTITES.
Po zakończonej radioterapii stosujemy CAUSTICUM, aby skóra mogła odzyskać naturalną elastyczność. Pomaga też przy bliznach z włóknieniem i zapobiega krwawieniom.
CHEMIOTERAPIA
W przypadku chemioterapii często trzeba dobrać leki indywidualnie dla pacjenta w zależności od tego co jest dla niego najważniejszym problemem. Inne preparaty będą potrzebne przy mdłościach, nudnościach, ogólnym osłabieniu inne przy zawrotach głowy, a jeszcze inne przy zapaleniu jamy ustnej.
Zwykle zalecam NUX VOMICA, KREOSOTUM i ARSENICUM ALBUM przez 3 dni w trakcie każdego cyklu chemioterapii.
Jeśli pojawiają się problemy ze śluzówką jamy ustnej, stany zapalne i owrzodzenia pomocne są BORAX, KREOSOTUM, MERCURIUS CORROSIVUS.
CONDURAGO, ACIDUM NITRICUM suchość i pękanie kącików ust.
Ogólnie w przypadku problemów ze szpikiem kostnym ogólnie można zastosować MEDULLA OSSIUM, przy leukopenii NATRIUM MURIATICUM, SILICEA, ACIDUM CARBOLICUM, z kolei przy trombocytopenii można stosować CROTALUS, BOTHROPS lub VIPERA.
Pomiędzy kolejnymi cyklami w zależności od ogólnej kondycji i rodzaju nowotworu stosujemy różne leki homeopatyczne. Na przykład przy raku prostaty często jest to CONIUM MACULATUM,
przy raku prawego jajnika np. PALLADIUM lub PLATYNA a w przypadku raka piersi zwłaszcza jeśli rozwinął się wskutek urazu BELLIS PERENIS. Jeśli mamy raka żołądka wspomagającym lekiem może być CADMIUM SULFURICUM a przy raku płuc RHOPALURUS JUNCEUS.
Aby jak najlepiej dobrać leki homeopatyczne warto skonsultować się z lekarzem homeopatą. Leki przedstawione można nabyć w aptekach lub internetowo w aptekach zagranicznych. Samodzielnie najlepiej stosować potencje CH 30 lub 15.
Lek. Med. Hanna Chmiel