
Telefon:
+48 505 213 502
E-mail:
irydolog@irydolog.eu
Jesteście zainteresowani wizytą?
Zapraszam do zakładki
>>> Gabinety <<<
Jesteście zainteresowanani
oczyszczaniem organizmu?
Zapraszam do zakładki
>>> Aktualności <<<
Świat w ciemnych okularach
Smutek, przygnębienie ,żal, rozpacz, zmęczenie, apatia, niechęć do dalszego życia to stany, które każdy człowiek wielokrotnie doświadcza w trakcie swojej ziemskiej egzystencji. Często uczucia te są wywołane rozstaniem z ukochaną osobą, śmiercią kogoś bliskiego, stratą zwierzątka, z którym było się bardzo związanym, zmianą miejsca zamieszkania, zwolnieniem z pracy, czy kłopotami finansowymi. Ale smutek jest chwilowy i przemijający. Po kilku tygodniach pesymistyczny nastrój znika, otwieramy oczy, świat znów jest piękny, słońce świeci, a my mamy ochotę do działania i pokonywania stojących przed nami wyzwań. Depresja to stan przygnębienia, który trwa wiele tygodni, miesięcy a nawet lat. Rzadko udaje się znaleźć konkretną przyczynę jej wystąpienia. Depresja w sensie medycznym rozumiana jest jako zespół objawów związanych z pesymistycznym nastrojem, brakiem zainteresowań ,niechęcią do życia, spadkiem energii powodującym szybkie męczenie się. Człowiek zmusza się do wszystkiego nawet do wstania, mycia się, czy jedzenia. Nic nie cieszy, śmiech, radość wywołują złość. Osłabienie koncentracji i uwagi, problemy z pamięcią to kolejne objawy depresji. Chory ma nieuzasadnione poczucie winy, niską samoocenę, nie wierzy w możliwość poprawy swojego samopoczucia. U niektórych osób zamiast smutku może dominować złośliwość, drażliwość, oskarżanie otoczenia za swoje niepowodzenia. W skrajnych przypadkach pojawiają się myśli samobójcze. Charakterystyczne są też problemy z apetytem, jego brak lub nadmierny, zaburzenia snu, senność w ciągu dnia, trudności z zasypianiem, częste budzenie się, bezsenność. Zazwyczaj najgorsze samopoczucie bywa z rana. Depresja może wystąpić jako schorzenie pierwotne w przebiegu choroby afektywnej jedno lub dwubiegunowej. Może towarzyszyć różnym chorobom zakaźnym ( nawet grypie ),stwardnieniu rozsianemu, chorobie Parkinsona, niedoczynności tarczycy, nowotworom, kolagenozom i innym. Depresja może także rozwinąć się wskutek zażywania leków przeciwwirusowych, przeciwlękowych czy używanych w terapii chorób autoimmunologicznych. Bywa, że depresja jest ukrywana i objawia się dolegliwościami somatycznymi. Pacjent wtedy skarży się na bóle brzucha, biegunki, zaparcia, zgagę, zaciskanie w klatce piersiowej, skoki ciśnienia, bóle i zawroty głowy, bóle kręgosłupa lub problemy ze snem. Zwykle badania są prawidłowe, a próby leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Początek depresji często ma związek z rozstaniem, porzuceniem lub śmiercią i aby się nie rozwinęła warto sięgnąć po leki homeopatyczne, które pomogą przetrwać trudne chwile naszego życia.
IGNATIA to pierwszy lek, o którym myślimy po stracie bliskiej osoby, kogoś w kogo zainwestowaliśmy wiele uczucia. Strata ta może być na wskutek śmierci, zdrady, rozstania, przeprowadzki. Może dotyczyć męża, żony, dziecka, przyjaciółki,, ale również ukochanego pieska, kotka, czy króliczka. Ignatia to zazwyczaj osoba wyjątkowo wrażliwa, zależna od ludzi oczekujących od niej, że będzie doskonała pod każdym względem.. Stara się temu sprostać będąc idealnym dzieckiem, żoną, pracownikiem. Poświęca się, nie chce nikogo urazić, tłumi własne pragnienia, jest współczująca, w milczeniu znosi cierpienia, łatwo się wzrusza, jest troskliwa, sumienna i obowiązkowa. Wszystkie marzenia, nadzieje i zainteresowania poświęca swojej rodzinie i ukochanej osobie. Jest tak mocno oddana, że najmniejsza nieuprzejmość, jakakolwiek uwaga wywołuje u niej smutek, żal lub zachowania histeryczne. Próby pocieszania tylko pogarszają jej stan. W zamian za swoje poświęcenie oczekuje uwagi, wsparcia, tego, ze ktoś doceni jej wysiłki i obdarzy taką samą bezgraniczną miłością. Naturalnym efektem tego jest, że kiedy kolejny raz się rozczaruje, kiedy zawiodą nadzieje lub kiedy straci bliską osobę, będzie miała odczucie, że jej życie legło w gruzach. Początkowo na wszelkie negatywne emocje, urazy i zmartwienia reaguje w sposób histeryczny. Płacz, łkanie, szloch szybko zmienia się w śmiech. Skarżą się na zaciskanie w gardle lub sercu ,problemy z oddychaniem, duszności. Często pojawiają się głośne wzdychania, bóle brzucha, drżenia mięśniowe, a nawet omdlenia. Brak zrozumienia ze strony najbliższych, kolejne zawody i rozczarowania mogą spowodować, że Ignatia całkiem zamknie się na miłość i związki i wtedy będzie potrzebować innego leku – Natrium Muriaticum lub stanie się niewrażliwa i apatyczna, uzna, że nawet histeria jest bezcelowa. Taka zupełna obojętność emocjonalna na wszystko wymaga leku Acidum phosphoricum.
NATRIUM MURIATICUM to lek dla osób dobrze zorganizowanych. Troszczą się o dom , dzieci, związek, pilnują dat i terminów. Lubią słuchać smutnej , sentymentalnej muzyki i czytać książki zwłaszcza romanse. Wszystkie swoje uczucia, całą swoją miłość, zaangażowanie, oczekiwania lokują tylko w jedną osobę lub związek. Kiedy zostanie zawiedziony, opuszczony, zdradzony przez osobę, którą bezgranicznie kocha i ufa pojawia się również bezgraniczny smutek. Ale smutkowi towarzyszy złość, gniew, nienawiść, zgorzknienie, złośliwość .Odczuwany przez nich żal zazwyczaj jest skierowany wobec konkretnej osoby, która ich tak dotkliwie zraniła. Nawet po wielu latach ten żal jest nadal żywy, mocny i niezmienny. Natrium muriaticum nie potrafi i nie chce się z nim pożegnać, nie zapomina a wręcz go pielęgnuje. Jest on jak stale zdrapywany strup, aby rana nie miała szans się zagoić. Aby uniknąć kolejnego zranienia wycofują się do swego wnętrza, wznoszą mur niedostępności dla innych, chociaż na zewnątrz mogą być mili i serdeczni. Mają obiektywne i świadome spojrzenie na różne sprawy, poczucie odpowiedzialności, a także ogromną wrażliwość emocjonalną. To sprawia, że często są dobrymi powiernikami cudzych cierpień, są wspaniałymi oddanymi lekarzami, pielęgniarkami, psychoterapeutami, doradcami. Smutek, żal, depresja są głęboko ukryte w ich wnętrzu. W samotności płaczą, cierpią, użalają się nad sobą. Nie lubią pocieszania, ale chętnie pocieszają innych. Starają się samodzielnie radzić z problemami i nigdy nie proszą innych o pomoc. Skarżą się na bezsenność zwłaszcza w drugiej połowie nocy. Mają kołatania serca, pulsujące bóle głowy nasilające się pod wpływem ciepła, wychudzenie mimo dobrego apetytu. Charakterystyczne są nawracające opryszczki, pokrzywki, alergiczne zapalenia zatok, sucha, pękająca skóra. Zaburzenia czynności tarczycy, uporczywe zaparcia, anemia, podwyższone ciśnienie, zatrzymywanie wody w organizmie też są częstymi dolegliwościami. Obserwuje się także nieugaszone pragnienie, patologiczne pragnienie lub awersję do soli oraz pogorszenie lub wyraźną poprawę samopoczucia nad morzem.
CYGNUS CYGNUS to chyba najsmutniejszy ze wszystkich leków homeopatycznych. Ten stan samotności i smutku ma zazwyczaj źródło w stracie bliskiej osoby lub bycia wykorzystanym w przeszłości emocjonalnie, fizycznie lub seksualnie, czasem jest to konflikt miedzy matką a córką. Szuka bratniej duszy, aby nawiązać głęboką, osobistą relację i często doznaje rozczarowania. Czują się samotni, odizolowani, porzuceni, pozostawieni samym sobie, bezbronni. Podobnie jak Natrium muriaticum nie potrafią zapomnieć ani przebaczyć, a tylko to mogłoby oznaczać nowy początek i odrodzenie. Nawet po wielu latach ich żal jest tak samo silny i niezmienny. To jedno traumatyczne wydarzenie determinuje ich całe dalsze życie. Czują, że to ich ogranicza, ale i tak nie zapominają o zniewagach i porzuceniu, których doświadczyli w przeszłości. To także powoduje, że czują się odizolowani i niezdolni do nawiązywania kontaktów z innymi. Żyją przeszłością, stale rozpamiętują swoje zranienia, ale nikt im już nie współczuje, nikt ich nie rozumie. Pragną samotności, być z daleka od ludzi, użalają się nad sobą, często myślą o śmierci. Mogą wzdychać, często płakać, zatopić się w letargu, apatii i rozpaczy. Obecna jest drażliwość, łatwo wybuchają złością. Poprawę samopoczucia przynosi ruch i zajęcie się czymś. Objawy fizyczne koncentrują się wokół szyi i serca. Skurcze, sztywność, ból, uczucie ograniczenia lub ściskania w okolicy szyi to częste skargi. Kluska w gardle, częste przeziębienia, chrypki lub utrata głosu. Uczucie ciężkości, odrętwienia, mrowienie, brak apetytu, szybkie nasycenie się jedzeniem. Lubią pływać, kochają wodę, ma pragnienie latania. Sny o lataniu.
Lek. Med. Hanna Chmiel