
Telefon:
+48 505 213 502
E-mail:
irydolog@irydolog.eu
Jesteście zainteresowani wizytą?
Zapraszam do zakładki
>>> Gabinety <<<
Jesteście zainteresowanani
oczyszczaniem organizmu?
Zapraszam do zakładki
>>> Aktualności <<<
Nerki - narząd filtrujący

Nerki należą do grona najważniejszych narządów organizmu. Umieszczone są w jamie brzusznej na wysokości talii. Kształtem przypominają fasolę, a ich wielkość można przyrównać do małej pięści (10 – 12 cm). Główną funkcją nerek jest oczyszczanie krwi ze zbędnych produktów przemiany materii, które następnie są wydalane wraz z moczem. Oprócz tego nerki odpowiadają za gospodarkę wodno – elektrolitową w organizmie. Wydalając z moczem nadmiar kwasów starają się utrzymać ph krwi na stałym poziomie 7,45. Chore, przeciążone nerki nie mogą wywiązać z tego obowiązku, wskutek czego rozwija się zakwaszenie. Nerki biorą udział w produkcji niektórych hormonów. Wytwarzają erytropoetynę niezbędną do powstawania czerwonych krwinek. Renina reguluje ciśnienie krwi, a aktywne metabolity witaminy D warunkują prawidłową strukturę kości i zapobiegają osteoporozie.
Choroby nerek mogą objawiać się częstym, bolesnym oddawaniem moczu, częstym oddawaniem moczu nocą, może być nieprzyjemny zapach, brązowo – czerwone zabarwienie lub silne pienienie się moczu. Pojawiają się bóle w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, obrzęki, szczególnie poranne obrzęki powiek. Wzrost ciśnienia krwi, osłabienie, brak apetytu, anemia, łamliwość kości, osteoporoza to kolejne symptomy rozwijającej się niewydolności nerek. Skóra przybiera blado – żółty odcień i staje się sucha, zaburzone zostaje życie płciowe.
Bardzo ważne miejsce zajmują nerki w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, a to dlatego, ze pełnią rolę zbiornika energii. Energia (czi, siła życiowa) jak wiadomo jest podstawą życia. Organizm pozbawiony energii umiera. Każda żywa istota czerpie energię z dwóch źródeł. Pierwsze z nich to tzw. Czi wrodzone, które przynosimy ze sobą na świat. Na czi wrodzone składa się energia odziedziczona po rodzicach oraz energia kosmiczna (boska). Czi wrodzone zgromadzone jest w nerkach. Długość życia zależy właśnie od niego. Jest nieodnawialne i nie ma możliwości uzupełnianie go. Należy więc umiejętnie tym źródłem energii gospodarować i żyć tak, aby organizm jak najrzadziej z niego korzystał. Drugim źródłem energii jest czi nabyte, które powinno składać się w 30% z czi oddechowego i w 70% z czi pokarmowego. Nadmiar niewykorzystanej energii jest gromadzony w nerkach. Prawidłowe oddychanie oraz wysokoenergetyczne pożywienie są więc niezbędne dla zachowania rezerw czi wrodzonego, czyli przedłużenia życia. (wysokoprzetworzone produkty spożywcze oraz odgrzewane w kuchenkach mikrofalowych są pozbawione życiodajnej energii).
Zewnętrzną oznaką siły nerek są uszy. Dlatego Budda wszędzie przedstawiany jest z piękną spokojną twarzą i wielkimi uszami. Ogromne uszy sugerują przede wszystkim silne i zdrowe nerki. Według praktyków Tradycyjnej Medycyny Chińskiej nerki i pęcherz moczowy tworzą element wody, który reguluje objętość płynów całego ciała. Nerki związane są z zimą i właśnie o tej porze roku otrzymują największą ilość uzdrawiającej je energii. Są źródłem siły życiowej organizmu i każde osłabienie należy wiązać z brakiem energii nerkowej. Emocją najbliżej związaną z nerkami i pęcherzem moczowym jest strach. Osoby z osłabionymi nerkami są bardziej bojaźliwe, wystraszone niż te, których ten narząd jest silny. Zarówno nagły, niespodziewany lęk jak i życie w ciągłym strachu uszkadzają nerki i zaburzają ich prawidłowe funkcjonowanie.. lekarze chińscy twierdzą, że w nerkach umiejscowiona jest ludzka wola. Człowiek,który twardo kroczy wyznaczoną sobie drogą i potrafi osiągać wyznaczone sobie cele, nie boi się mierzyć wysoko i realizować swoje marzenia na pewno ma mocne nerki. Zasada ta działa również w odwrotnym kierunku. Wzmacniając nerki, lecząc je automatycznie wzmacniamy siłę woli i pozbywamy się destrukcyjnego lęku.
Słabość nerek uwidacznia się według TMCH między innymi w problemach z oddychaniem. Osłabione nerki nie mają siły ściągnąć powietrza w głąb ciała stąd obserwuje się płytki oddech. Skutkiem tego są zastoje płucne, nadmiar flegmy zalega w oskrzelach, a to bywa przyczyną częstych zapaleń oskrzeli i płuc. Płytki oddech to również większa skłonność do gniewu, wzmożone napięcie nerwowe, złość i strach. Dzięki ćwiczeniom oddechowym, głębokim rytmicznym oddechom nerki będą lepiej odżywione energetycznie, a więc mocniejsze. Pomocne mogą okazać się leki homeopatyczne na przykład IGNATIA, lek dla ludzi nerwowych, spiętych, zestresowanych. Oddychają bardzo płytko, dlatego organizm wymusza od czasu do czasu głębokie wzdychanie. Zaburzenia emocjonalne u tych osób są na ogół wynikiem tremy, strachu, nadmiernej ambicji, smutku, żałoby, zawodu miłosnego.
STAPHISAGRIA to bardzo dobry lek w przypadku nawracających zapaleń pęcherza moczowego oraz prostaty. Ból cewki moczowej występuje w przerwach między oddawaniem moczu i znika podczas mikcji. Na planie emocjonalnym lek ten stosuje się u osób rozdrażnionych, drażliwych, zmuszonych do tłumienia swoich emocji, a zwłaszcza złości.
Energia nerek uwidacznia się również w uszach. Wszelkie infekcje uszu tak częste u małych dzieci, niedosłuch, szumy, dzwonienie w uszach to efekt słabości nerek. Możemy je wzmocnić na przykład lekiem KALIUM MURIATICUM stosowanym przy częstych stanach zapalnych uszu, wynikających z przewlekłych katarów co z kolei prowadzi do niedosłuchu a nawet głuchoty. Lek SILICEA podajemy przy przewlekłych ropnych zapaleniach uszu, zapaleniach zatok, trądziku młodzieńczym, osteoporozie, zespole złego wchłaniania.
Gęste, mocne włosy są oznaką zdrowych nerek. Włosy cienkie i połamane świadczą o niedoborze energii w nerkach. Łysina zaś pojawia się wtedy, gdy narząd ten nie jest już w stanie utrzymać właściwej równowagi wodnej w organizmie. Pomocnymi lekami mogą być THALIUM ACETICUM i FLUORICUM ACIDUM.
Uczucie ciężkości nóg, zwłaszcza ud, ale też bóle krzyża i dolnej części pleców to również objawy przemęczonych nerek. Odpowiadającym takim dolegliwością lekiem jest KALIUM CARBONICUM. Lek dla osób wyjątkowo obowiązkowych, ale ze skłonnością do obrzęków szczególnie nóg i górnych powiek. Często występuje również podwyższone ciśnienie krwi, arytmia, anemia oraz słabość nóg i okolicy lędźwiowej kręgosłupa.
Głównymi narządami odpowiadającymi za oczyszczanie krwi są nerki i wątroba. W momencie, kiedy zdolność do filtrowania krwi zostaje przekroczona organizm nadmiar toksyn eliminuje poprzez skórę, nazywaną czasem trzecią nerką. Pojawiają się wtedy różnego rodzaju wysypki, zmiany alergiczne, trądzik, ropnie. Sprawdzonymi lekami w takiej sytuacji są między innymi NUX VOMICA, SULFUR, SILICEA.
Nerki otrzymują optymalną ilość energii w godzinach od 17 do 19, a pęcherz moczowy od 15 do 17. Osłabienie, zmęczenie, senność w tych godzinach świadczy o zaburzeniach w funkcjonowaniu nerek. LYCOPODIUM to lek, którego najbardziej charakterystyczną cechą jest pogorszenie samopoczucia w godzinach od 16 do 20. Jest on stosowany w schorzeniach wątroby i nerek. Szczególnie wskazany w przypadku dny moczanowej, zaburzeniach lipidowych i skłonnościach do tworzenia się kamieni zarówno żółciowych jak i nerkowych.
Aby utrzymać nerki w zdrowiu, a więc zapewnić im równowagę energetyczną trzeba przede wszystkim świadomie pić odpowiednią ilość czystej wody. Ta ilość zależy w głównej mierze od sygnałów wysyłanych przez ciało. Najbardziej sprzyjającymi i wzmacniającym pokarmem dla nerek jest fasola, soczewica, cieciorka, a ze zbóż jęczmień. Małe ilości soli tonizują nerki, ale zbyt słona dieta je uszkadza. Unikajmy zatem stawiania soli na stole. Również niewielkie ilości marynatów, solonych sfermentowanych pokarmów w diecie korzystnie wpływa na pracę nerek. Najlepszym owocem na nerki jest arbuz, który działa rozprężająco, przyspiesza oddawanie moczu i eliminacje toksyn z organizmu.