
Telefon:
+48 505 213 502
E-mail:
irydolog@irydolog.eu
Jesteście zainteresowani wizytą?
Zapraszam do zakładki
>>> Gabinety <<<
Jesteście zainteresowanani
oczyszczaniem organizmu?
Zapraszam do zakładki
>>> Aktualności <<<
Tarczyca

W początkowych latach mojej praktyki lekarskiej spotkałam sąsiadkę. Prawie jej nie poznałam. Była cała obrzmiała, z trudem się poruszała, miała podwyższone ciśnienie, zwiększony poziom cukru we krwi, skarżyła się na bóle wszystkich mięśni i stawów. Jej poważne kłopoty zdrowotne zaczęły się po operacji tarczycy z powodu guzków. Rozwinęła się ostra niedoczynność tego ważnego gruczołu, a kobieta nie tolerowała żadnego preparatu zawierającego hormony tarczycy. Zaproponowałam leki homeopatyczne. Leki te nie wywołują alergii, nie mają też działań ubocznych. Tarczyca dzięki nim szybko odrosła i znów produkowała niezbędne hormony. Dziś, mimo upływających lat jest pełną życia i radości, zdrową osobą.
Hormony tarczycy wnikają do wnętrza każdej komórki i wpływają pobudzająco na dojrzewanie ośrodkowego układu nerwowego, kośćca, procesy utleniania i produkcję ciepła, regulująco na wzrost tkanek, przemianę materii oraz wapnia. Dlatego niedobór lub nadmiar hormonów tarczycy wpływa na wszystkie tkanki i narządy organizmu. Ogólnie można powiedzieć, że niedoczynność tarczycy powoduje spowolnienie wszystkich procesów życiowych w organizmie. Pacjenci skarżą się na ospałość, ociężałość, przewlekłe zmęczenie, przygnębienie, spadek sprawności intelektualnej. Osłabienie siły mięśniowej przy jednoczesnym zesztywnieniu i zwiększonym napięciu mięśni. Skóra staje się blada, sucha, szorstka w dotyku, szczególnie łokcie i kolana. Łamliwość paznokci, wypadanie włosów, charakterystyczne jest wypadanie zewnętrznej części brwi. Pojawiają się problemy z trawieniem, zmniejszenie apetytu, suchość w ustach, zwolnienie perystaltyki jelit, które prowadzi do wzdęć i uporczywych zaparć. Stopniowo wzrasta masa ciała, obserwuje się obrzęki zwłaszcza dłoni i pod oczami. Z innych objawów to powolna akcja serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, podwyższony cholesterol, anemia. U kobiet pojawiają się obfite miesiączki, cykle bezowulacyjne, bezpłodność, a u mężczyzn spada poziom testosteronu.
W ostatnich latach coraz więcej ludzi, zwłaszcza kobiet cierpi na niedoczynność tarczycy. Powodem są między innymi choroby z autoagresji (zapalenie tarczycy typu Haschimoto), niedobór jodu w pożywieniu, ale również wiele przyjmowanych przewlekle leków, do których należą na przykład środki antykoncepcyjne, sterydy, niektóre leki moczopędne, salicylany, niesteroidowe leki przeciwzapalne, sulpiryd, metoclopramid, preparaty jodowo – bromowe stosowane w kontrastach.
Zaburzenia pracy tarczycy potwierdza się określając poziom TsH, fT3, fT4 we krwi. Najprostszym testem służącym do wykrywania ewentualnej niedoczynności tarczycy jest pomiar podstawowej temperatury ciała. Jeżeli wynosi ona poniżej 36,3 i są inne objawy kliniczne, niezależnie od wyniku TsH mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy. Pomiaru temperatury należy dokonać rano po przebudzeniu nie wstając z łóżka. Mężczyźni mogą mierzyć temperaturę codzienne. Kobiety najlepiej w pierwszym i drugim dniu cyklu miesiączkowego, a po menopauzie również codziennie.
Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny unikać przyjmowania preparatów z wapniem i magnezem, gdyż ich stężenie i tak wzrasta z powodu zaburzonej gospodarki minerałami. Za to na ogół pojawia się niedobór selenu, cynku, jodu, potasu i żelaza. Należy unikać w diecie pokarmów zawierających tiocyjaniany, które blokują produkcję hormonów tarczycy na przykład brokuły, kapusta, kalafior, brukselka.
Z leków homeopatycznych często stosuje się miedzy innymi Graphit, Sepia, Fucus, Spongia. Conium, Thyreoidinum, Calcarea carbonica.
SPONGIA - Stosujemy, kiedy zaburzeniom czynności tarczycy towarzyszą dolegliwości ze strony serca. Gwałtowne kołatania z bólem w klatce piersiowej i dusznością, często wybudzające w środku nocy. Ogromny niepokój, kłopoty z oddychaniem i strach przed uduszeniem podczas bólu serca. Obserwuje się także częste zapalenia krtani, chrypki, kaszel z dusznościami. Dotyk lub ucisk okolicy szyi wywołuje napad kaszlu i uczucie duszenia. Przerost tarczycy często w kierunku zamostkowym.
GRAPHIT - W związku z niedoczynnością tarczycy dominują objawy ze strony przewodu pokarmowego oraz skóry. Silne wzdęcia, bóle żołądka ustępujące podczas jedzenia, uporczywe zaparcia bez potrzeby oddawania stolca. Pacjenci z silną skłonnością do tycia, z obrzękami, skarżą się na uczucie ciężkości i drętwienie kończyn, stale marznący. Skóra bardzo sucha, szorstka, z różnymi wypryskami, zgrubiała, łatwo pęka. Ogólne spowolnienie, zaburzenie koncentracji, osłabienie pamięci. Wrażenie pajęczyny na twarzy.
CONIUM - Ogólne zaburzenia hormonalne ze skłonnością do tworzenia się twardych guzków na przykład wole guzkowe, włókniaki w piersiach, mięśniaki na macicy, przerost prostaty. Obrzęki, silne wzdęcia, zaparcia, łatwo marznie. Bardzo charakterystycznym objawem jest wzmożona potliwość pozamknięciu oczu oraz zawroty głowy przy poruszaniu się i podczas leżenia w łóżku. Pacjenci skarżą się również na osłabienie kończyn dolnych, drżenia, zmęczenie, znużenie, pogorzenie pamięci, depresję.
CALCAREA CARBONICA - Lek dla osób, które oprócz niedoczynności tarczycy cierpią na inne zaburzenia o charakterze metabolicznym jak dna moczanowa, cukrzyca, nadciśnienie, kamica żółciowa i nerkowa, choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa. Mają skłonności do tworzenia się polipów, włókniaków, tłuszczaków, brodawek. Na ogół są to pacjenci ze znaczną otyłością, łatwo się męczą, unikają ruchu, a przy tym nieśmiałe, bojaźliwe, uparte, łatwo popadające w przygnębienie. Osoby marznące, obficie się pocą, stale wilgotne i zimne dłonie i stopy. Zaparcia, które nie powodują złego samopoczucia, skłonności do przeziębień i powiększenia węzłów chłonnych.