
Telefon:
+48 505 213 502
E-mail:
irydolog@irydolog.eu
Jesteście zainteresowani wizytą?
Zapraszam do zakładki
>>> Gabinety <<<
Jesteście zainteresowanani
oczyszczaniem organizmu?
Zapraszam do zakładki
>>> Aktualności <<<
Zespół przewlekłego zmęczenia
Patologiczne zmęczenie, znużenie, problemy z koncentracją, osłabienie pamięci, utrata energii do takiego stopnia, że pójście na krótki spacer, wyjście do sklepu, czy na kawę z przyjaciółmi sprawia ogromną trudność. Po prostu nic się nie chce, na nic nie ma zwyczajnie sił. Taki stan określany jako astenia, zespół przewlekłego zmęczenia, czasem depresja bywa efektem przebytej infekcji np. koronawirusowej lub grypy, ale może rozwinąć się wskutek długotrwałego stresu w pracy, szkole, domu, wyczerpującej opieki nad małymi dziećmi, czy osobami przewlekle chorymi. Astenia jest też dominującym objawem podczas długotrwałego leczenia onkologicznego.
W takich stanach skuteczne okazują się leki homeopatyczne z „kwasów”. Dla całej tej grupy leków wspólną cechą jest właśnie astenia, przewlekłe zmęczenie, nieokreślone złe samopoczucie, problemy ze snem, kłopoty z pamięcią, koncentracją, bóle kości i mięśni, wypalenie zawodowe, trudność sprawia zarówno wysiłek fizyczny jak i umysłowy.
Wybór właściwego leku może nie być łatwy dla laików, ale homeopata nie będzie miał z tym większych problemów.
Najczęściej stosowanymi lekami w takich stanach są Acidum phosphoricum, muriaticum, carbolicum, picricum, salylicylicum, sarcolacticum.
Poza „kwasami”, jeśli pacjent zgłasza, że od czasu infekcji czuje się źle, osłabiony i nie może odzyskać pełnego zdrowia warto rozważyć Carbo vegetabelis, China rubra, Selenium, Manganum, Kalium phosphoricum.
ACIDUM PHOSPHORICUM
Chyba najczęściej stosowany lek w przypadku astenii. Początkowo osłabienie obejmuje tylko sferę psychiczną. Pacjenci skażą się na problemy z koncentracją, nie mogą zebrać myśli, nie potrafią się zmobilizować do jakiejkolwiek pracy umysłowej. Rozwija się apatia, przygnębienie, płaczliwość, bezsenność, stępienie wszystkich zmysłów, zobojętnienie, niechęć do rozmowy. Dopiero później osłabienie obejmuje poziom fizyczny. Są bóle głowy, uczucie ciężaru za mostkiem, mrowienie w głowie i wzdłuż kręgosłupa, bolesność kończyn jakby były potłuczone, oddawanie dużych ilości moczu, potliwość, anemia, wypadanie włosów.
ACIDUM MURIATICUM
Tutaj sytuacja jest odwrotna, początkowo dominuje zmęczenie na poziomie fizycznym. Taki stan może się np. pojawić z powodu długotrwałej, wyczerpującej opieki nad chorymi członkami rodziny. Często dotyczy to osób, którym trudno prosić o pomoc, chcą sobie sami ze wszystkim poradzić. Choroba dotyka głównie mięśni, szczególnie cierpi mięsień sercowy. Błony śluzowe prewodu pokarmowego są wysuszone, wargi spękane, krwawiące, często pojawiają się afty i owrzodzenia. Zawroty głowy, napięciowe bóle głowy z odczuciem ciężkośći w okolicy oczu. Bezsilność prowadzi do tego, że łatwo wybuchają płaczem, są smutni, przemęczeni, wychudzeni, zaczynają użalać się nad sobą.
ACIDUM PICRICUM
W tym leku mamy połączenie znużenia fizycznego i psychicznego. To zmęczenie jest na tyle silne, że człowiekowi trudno podnieść się z łóżka, zrobić cokolwiek. Każdy nawet najmniejszy wysiłek wywołuje od razu gwałtowny ból głowy, czasem połączony z zawrotami. Chory cierpi na bezsenność w nocy i senność w ciągu dnia, ma niekontrolowane wybuchy złości, stale czuje się poirytowany. Osłabienie kończyn z drętwieniem i mrowieniem, palenie lub kłucie ja igiełkami w różnych częściach ciała, anemia, żółtawe zabarwienie skóry.
Przyczyną takiego stanu może być infekcja wirusowa, ale także długotrwała utrata snu, nadmiar pracy umysłowej np. u studentów, uczniów, czy pracowników korporacji,czy ludzi prowadzących stresujący biznes. Wszystkie sytuacje, kiedy wyczerpany pracą umysł nie ma możliwości przez dłuższy czas na regenerację i odpoczynek. Jest to jeden z wiodących leków na stan nazywany wypaleniem zawodowym.
ACIDUM CARBOLICUM
Tutaj ociężałość umysłowa i fizyczna, problemy z abstrakcyjnym myśleniem, splątanie, niechęć do pracy łączy się z rozdrażnieniem i drażliwością. Odczucie zmęczenia i sztywności mięśni szczególnie w klatce piersiowej. Lek ten wskazany jest przy zaburzeniach węchu, nadwrażliwości na zapachy, braku apetytu, nudnościach, wymiotach. Nerwobóle, które pojawiają się nagle i równie nagle znikają. Nieprzyjemny, gnilny zapach z ust z powodu zapalenia dziąseł i jamy ustnej. Jest to wspaniały lek na stany zapalne skóry i wszelkiego rodzaju egzemy, wysypki rumieniowo – pęcherzykowe, które pojawiają się po infekcjach wirusowych. Palenie, mrowienie i świąd skóry nasila się znacznie pod wpływem drapania.
ACIDUM SARCOLACTICUM
W tym leku na plan pierwszy wysuwa się zmęczenie i osłabienie mięśni, wrażenie zakwasów. Mięśnie ulegają zakwaszeniu np. po intensywnym wysiłku fizycznym lub podczas infekcji przebiegającej z uczuciem ogólnego rozbicia i sztywności. Podczas przewlekłego Covidu mięśnie zakwaszają się wskutek niedoboru tlenu spowodowanego zaburzeniami w mikrokrążeniu.
Chory skarży się na szybkie męczenie się, wrażenie zakwasów, wyczerpanie. Zniechęcenie, brak motywacji do działania, nie wierzy, że kiedykolwiek wyzdrowieje. Czuje się zbyt słaby, aby rozpocząć rehabilitację. Ma wrażenie jakby przejechał po nim czołg, wszystko go boli, trudno wykonać najprostszą czynność, czasem nawet trudno podnieść się z łóżka. Lek ten dobrze współdziała z ARNICĄ, zarówno po intensywnym treningu, jak i po infekcji wirusowej.
Świetne lekarstwo dla chorych z niestabilną cukrzycą i dla cierpiących na fibromialgię.
ACIDUM SALICYLICUM
Bardzo dobry lek w przypadku choroby Meniera, która rozwinęła się wskutek infekcji lub zażywania kwasu acetylosalicylowego. Silne zawroty głowy, wrażenie grzmotów i dzwonienia w uszach, głuchota, zapalenie uszu. Zapalenie spojówek po infekcjach wirusowych. Pomaga również w przypadkach krwawienia wewnątrzgałkowego i podspojówkowego wywołanego aspiryną.
Inne leki homeopatyczne stosowane w przypadkach astenii, osłabienia po infekcjach to między innymiŁ
CARBO VEGETABELIS – osłabienie połączone z przawlekłym kaszlem, trudności z oddychaniem, zadyszka, przewlekłe zapalenie płuc. Pacjent pragnie świeżego powietrza lub przynajmniej wahlowania.
CHINA RUBRA wskazana przy ogólnym osłabieniu, anemii, zwłaszcza po obfitych potach lub biegunkach.
MANGANUM METALICUM - osłabienie i niepokój z powodu przedłużających się dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych. Chrypka, ból uszu, nieżyt i niedrożność nosa, przewlekły kaszel, zaciskający ból w klatce piersiowej. Cechą charakterystyczną jest ogólna poprawa i ustępowanie wszystkich objawów w pozycji leżącej. Z tego powodu pacjent lubi przebywać w łóżku i często po prostu poleguje. Lek ten stosuje się również przy drżeniu samoistnym, zawrotach głowy i zmianach w płucach określanych przez radiologów jak obraz matowej szyby na TK.
SELENIUM - silne zmęczenie fizyczne i umysłowe spowodowane długotrwałym wysiłkiem umysłowym lub ciężką, wyczerpującą chorobą. Niepohamowana potrzeba położenia się i spania. Zaburzenia pamięci, bóle głowy, wypadanie włosów i łysienie, objawy trądziku.
Wszystkie leki w zespole przewlekłego zmęczenia najlepiej stosować w potencji CH 30 lub 200. Można przyjmować codziennie lub co drugi dzień do poprawy samopoczucia.
Przyjmowanie leków nie zwalnia jednak z konsultacji z lekarzem i przeprowadzenia dokładnej diagnostyki pacjenta.