
Telefon:
+48 505 213 502
E-mail:
irydolog@irydolog.eu
Jesteście zainteresowani wizytą?
Zapraszam do zakładki
>>> Gabinety <<<
Jesteście zainteresowanani
oczyszczaniem organizmu?
Zapraszam do zakładki
>>> Aktualności <<<
Wątroba

Słowo wiosna u większości ludzi budzi pozytywne myśli i uczucia. Kojarzy się z nowym życiem, młodością, pierwszą miłością, wzrostem, rozwojem, radością i optymizmem. Pąki na drzewach, zielona trawa, kolorowe kwiaty sprawiają, że chcemy otworzyć oczy, a ciepłe promienie słońca dodają nam energii do działania.
Starożytna medycyna chińska porównuje wątrobę do wiosny, przypisany jest jej kolor zielony i przemiana drzewa. Uważa się, że to w wątrobie, a nie w sercu zamieszkuje dusza człowieka. Osoba ze zdrową wątrobą charakteryzuje się między innymi spontanicznością, kreatywnością, talentem organizacyjnym, tolerancją, chętnie pomaga innym. Sprawna wątroba to człowiek wiecznie młody, szczęśliwy, uśmiechnięty, pełen fantazji, z jasno wytyczonymi celami. Zdrowy pęcherzyk żółciowy, który jest „młodszym bratem” wątroby dodaje do tego gotowość do konfrontacji z przeciwnościami, siłę przebicia i odwagę.
W medycynie chińskiej istnieje silny związek między organami wewnętrznymi a narządami, które są widoczne na zewnątrz. Na tych spostrzeżeniach opiera się diagnozowanie. Wątroba wyraża swój stan poprzez kondycję nerwów, mięśni, ścięgien, oczu i paznokci. Jej zadaniem jest utrzymanie w równowadze emocji i umysłu. Zaburzenia pracy tego organu objawiają się nadmiarem złości, wybuchami niekontrolowanego gniewu i krzyku, skłonnościami do bójek. Próby skrywania złości prowadzą zaś do nienawiści, narzekania, oskarżania, płaczu i depresji. Wątrobę uszkadza przede wszystkim nadużywanie leków, alkoholu, objadanie się słodyczami i tłustymi pokarmami, ale również przewlekły stres, ciągły pośpiech, negatywne emocje.
Wątroba wykonuje w organizmie około 500 różnych zadań, dlatego nazywa się ją centralnym laboratorium chemicznym. Ma ogromną rezerwę funkcjonalną. Podstawowe próby wątrobowe Aspat, Alat, są podwyższone dopiero wtedy, gdy uszkodzonych jest ponad 70 % hepatocytów. Wątroba jest też obdarzona zdumiewająca zdolnością do regeneracji. Zmieniając tryb życia, stosując odpowiednią dietę oraz naturalne i ziołowe kuracje udaje się powstrzymać lub nawet wyleczyć marskość wątroby, którą medycy cyna akademicka uważa za nieuleczalną.
Jedną z najważniejszych funkcji wątroby jest oczyszczanie krwi. Wątroba wychwytuje i identyfikuje dostające się do organizmu związki chemiczne. Substancje toksyczne, które mogłyby w jakikolwiek sposób zagrażać zdrowiu są neutralizowane poprzez zmianę ich struktury chemicznej i wydalane wraz z żółcią lub moczem. Jeśli nasza oczyszczalnia jest niesprawna lub przeciążona nadmiar trucizn usuwanych jest przez skórę. Pojawiają się wszelkiego rodzaju wysypki, trądzik młodzieńczy, różowaty ropnie, alergie skórne. Obserwuje się również problemy z paznokciami. Stają się łamliwe, rozdzielające się, powstają rysy wzdłuż płytki paznokciowej. Bóle głowy, prawostronne migreny, zmęczenie poranne to też często skutek zanieczyszczenia organizmu.
Komórki wątrobowe produkują żółć, która jest niezbędna w procesie trawienia, gdyż reguluje pracę jelit, emulguje tłuszcze, zobojętnia kwaśną miazgę pokarmową dostającą się do dwunastnicy z żołądka. Dlatego dyskineza dróg żółciowych lub stany zapalne pęcherzyka żółciowego, czy złej jakości żółć odbijają się negatywnie na czynnościach całego przewodu pokarmowego. Mogą to być wzdęcia, nudności, uczucie goryczy w ustach, uczucie pełności lub bóle brzucha, zaparcia, biegunki. Język często jest obrzęknięty i pokryty żółto - zielonym nalotem. Ochota na gorące napoje, poprawa samopoczucia pod wpływem ciepłych posiłków.
Wątroba bierze udział w przemianie węglowodanów wytwarzając zapasowy wielocukier glikogen, który zapobiega stanom niedocukrzenia podczas dłuższych przerw w przyjmowaniu posiłków. Odpowiada również za prawidłowy poziom cholesterolu, fosfolipidów i trój glicerydów. Przy niewydolności wątroby pojawiają się zaburzenia w gospodarce wodnej, zatrzymywanie płynów w organizmie, podwyższone ciśnienie, obniżona krzepliwość krwi, siniaki, pajączki, drobne naczyniaki na ciele, żylaki odbytu i przełyku. W wątrobie wytwarza się wiele potrzebnych białek, magazynuje witaminy między innymi witaminę A i B-12. Wątroba jest wielkim zbiornikiem krwi. Gdy ciało odpoczywa przechowuje około 1 litra krwi. Podczas ćwiczeń lub wykonywania ciężkiej pracy fizycznej niemal cała ta objętość zostaje rozprowadzona do mięśni, a po utracie krwi (krwotok, miesiączka) uzupełnia braki w naczyniach krwionośnych. Wątroba i pęcherzyk żółciowy wywierają szczególny wpływ na oczy. Przeciążona wątroba nie jest w stanie dostatecznie odżywić oka, co powoduje osłabienie jego mięśni i pogorszenie wzroku. Mniejsza ilość energii upośledza zdolność oczu do eliminowania odpadów stąd zmętnienia tak zwane farfocle i zaćma, ale mogą rozwijać się różne stany zapalne, zespół suchego oka, czy wylewy do oczu. Z kolei napięte i przemęczone oczy niekorzystnie wpływają na funkcje wątroby. Zdrowa wątroba gwarantuje prawidłową ilość krwi i energii w ścięgnach, mięśniach i stawach. Sztywne stawy, słabe wiązadła, zwyrodnienia, a także napięcia mięśniowe i skurcze mięśni to rezultat zaburzeń pracy tego ważnego narządu.
Generalne porządki najlepiej robić na wiosnę, ale jeśli ktoś nie zdążył warto zacząć o dowolnej porze roku. Żyjemy w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku, wdychamy metale ciężkie ze spalin samochodowych, zjadamy coraz więcej pestycydów i konserwantów. Życie w ciągłym napięciu i gonitwie, brak snu również potęguje gromadzenie toksyn w organizmie. Słodycze, alkohol, kawa, papierosy, środki przeciwbólowe, uspokajające, przeciwdepresyjne i inne leki to kolejne przyczyny zatrucia organizmu. Z uwagi, że to przede wszystkim wątroba dba o oczyszczenie krwi z toksycznych substancji, my musimy zadbać o to by oczyścić samą wątrobę i przywrócić jej sprawność.